Uzmanlarımız

Prof. Dr. Sabiha Pektuna Keskin( Kimdir? )
Ruh Sağlığı

Sayı Saymayı Öğrenmek Çocuğu Zeki mi Yapar?

Doğru soruyu bulabilmek...

Çocukların her iki ellerine bakıp parmaklarını saymalarına bayılırım. 6’ya kadar saymak için; bir elindeki 5 parmağa, 1 eklemek yerine; yeniden birden başlayıp diğer elinden 1 parmağı SAYMAYI SÜRDÜREREK  6’ yı bulmalarını izlerim. “Şimdi de 7’ye kadar say” deseniz, bir elinin 5 parmağını yeniden 1’den başlayarak saydıktan sonra, diğer elindeki 2 parmağını saymayı sürdürerek 7’ye ulaşmalarını hayranlıkla izlerim.
 
Az önce 6’yı bulmuşken neden üstüne 1 eklemezler de, yeniden birden başlayarak sayarlar?
Henüz sadece sayma yetenekleri vardır, toplama yapabilme yetenekleri yoktur da ondan!
 
Hatta, bundan bir önceki aşamada bir elin parmakları bittiğinde, diğer elden saymaya devam etmeyi dahi akıl edemezler. Kısacası, saymak aritmetik yapabiliyor olmak değildir. Bir başka deyişle, peşpeşe rakamları ezberlemekten öte bir işlem değildir. Ya da, tıpkı bir şiir dizelerini hatırlacasına hatırlamak ile eş değerdedir. Yani, aritmetik olmayıp, hafızaya ait bir işlevdir. 
 
Her iki elin parmaklarını toplayabilmek için, öncelikle parmakları bir sayı ile bire bir eşleştirebilmek gerekir. Bunun için, parmakları tek bir ortak özellikte sınıflandırabilmek şarttır. Bu, bir bütünü parçalarına ayırarak, kategorize edebilmeyi gerektirir. Yani, çocuk parmakların işlev ve  şekil özelliklerini dikkate almamayı başarabilmelidir. Kısacası, bir elin parmaklarının şekil farkılıklarına rağmen, sayısal anlamda eş değerde elemanlar olduğunu anlayabilmelidir. Ayrıca, eş değerdeki elemanların farklı ellerde, yani kümelerde  olsalar da eş değerde olma niteliğinden bir şey kaybetmeyeceklerini fark edebilmelidir...
 
Yukarıda anlatıldığı biçimde, en az bir noktada dahi olsa benzer içerikleri sınıflayarak küme ve kümenin elemanı olma algısını kazandıktan sonradır ki çocuk; “3 parmağına 2 eklesen kaç olur?” sorusuna aritmetik anlamda yanıt verebilir. Öte yandan, henüz “3 parmağını masanın üstüne koysan, sonra bunların yanına 2 parmağını getirsen, sonra da bu 2 parmağını çeksen,  masada kaç parmağın olur?” sorusuna yanıt veremez. Bu soruya yanıt verebilmesi için, çıkartma yapabilme yeteneğinin gelişmesi gerekir. Bu gelişme için de çocuğun ek bir zamana ihtiyacı vardır.
 


12

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük