Uzmanlarımız

Uzm. Diyetisyen İpek Ağaca Özger( Kimdir? )
Beslenme ve Diyet

Sağlıklı, Mutlu ve Formda Bir Yaz İçin 8 Öneri

Yaz tatilinizi sağlıklı, hafif, formda ve fazla kilonuzdan kurtulmuş şekilde geçirmeyi istiyorsanız bu sizin elinizde! Geç kalmış değilsiniz. Sağlıklı, mutlu, huzurlu, enerjik ve formda bir yaz geçirmek istiyorsanız size 8 pratik öneri: 

Öğünlerde küçük tabak tercih edin
Tabağınıza yeterli miktarda yiyecek koyarak tüketeceğiniz porsiyon miktarına dikkat edin. Tabağınıza koyduğunuz yemeğin miktarını uygun şekilde ayarlamalısınız. Özellikle açık büfelere dikkat! Salata tabaklarınız büyük ve derin; ana yemek tabaklarınız küçük ve düz olsun..
 
Anaöğünleri ve anaöğünleri atlamamaya gayret edin
Formda geçireceğiniz bir yaz için; günde 6-8 öğün beslenmelisiniz. 3 ü anaöğün, diğerleri ise araöğünler olarak planlanmalıdır.
 
Atladığınız öğün, kan şekeri regülasyonunuzda düzensizliğe ve çabuk acıkmanıza neden olur. Bunun sonucunda ise; bir sonraki öğünde farkında olmadan daha çok besin tüketir; böylece gereğinden fazla miktarda enerji almış olursunuz. Bu durum, kilo alımlarını beraberinde getirmektedir. Kilo kontrolü için öğün atlamamak çok önemlidir. Bilimsel olarak kanıtlanmış doğru bilgi budur; şüpheniz olmasın..
 
Günlük beslenmenizde posalı besinlerin tüketimini arttırın
Yaz aylarında yeterli posa tüketimini sağlamak için öğünlerinizde mutlaka sebze yemeği ve salata tüketmeye çalışmalısınız, ekmeğinizi tam buğdaylı/çavdar gibi posa değeri yüksek olanlardan tercih ediniz, gün içerisinde 3-5 porsiyon meyve tüketimini yakalamalısınız, haftada mutlaka 1-3 kez kuru baklagil yemekleri tercih etmelisiniz.
 
Tükettiğiniz besinleri yavaş ve iyi çiğneyerek yiyin
Tokluk hissi, yemek yendikten 20 dakika sonra hissedilmeye başlanır. Bu yüzden yavaş yemek yemeye özen gösterin.
Yemek esnasında lokmalar arasında çatalınızı, kaşığınızı, bıçağınızı masaya bırakın, yemeğinize sık sık ara verin..
 
Yaz aylarında besin zehirlenmesi yaşamamanız için tükettiğiniz yiyecek ve içeceklerin ‘güvenilir’ olduğundan emin olun.
Sıcaklıkların artması ile birlikte besinlerin bozulması ve besin zehirlenmelerine yol açması da sıklıkla yaşanmaktadır. Besinleri güvendiğiniz yerlerden temin edin ve olması gereken sıcaklıkta ve yerde muhafaza edin. Güvenle aldığınız besinlerin satın alma, hazırlama, pişirme, saklama aşamalarında hijyene önem verin.
 


12

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük