Uzmanlarımız

ACIBADEM SAĞLIK GRUBU( Kimdir? )
Genel Sağlık

Gebelik Diyabeti (Gestasyonel Diyabet)

 
Hamile Kalmadan Önce Fazla Kilolarınızı Verin 
İdeal kilolarında hamile kalanlar için risk daha azdır, ancak kilo fazlası bulunanlarda gebelik diyabeti riski artmaktadır. Gebelik diyabeti tesbit edilenlere beslenme diyeti verilmektedir. Diyet sayesinde aşırı kilo almalarını önlüyoruz, belli bir oranda kilo kaybetmelerini sağlıyoruz. Beslenme uzmanının desteği olmadan ve diyet yapılmadan şekerin kontrol altına alınması oldukça güç. Eğer diyet yapılamıyorsa insülin tedavisine başlıyoruz. 
 
Gebelik Şekerinde İnsülin Tedavisi Veriliyor 
Gebelere insülin tedavisi verilmesinin tercih edilmekte, şeker hapları gibi ağızdan kullanılan ilaçlar tercih edilmemektedir. 
 
Artık metformin etken maddeli ilaçların gebelerde güvenli olduğunu bildiren çalışmalar var. Ancak yine de etkileri tam bilinmediğinden dolayı gebelik şekerinin tedavisinde ağızdan kullanılan şeker ilaçlarını tercih etmiyoruz. Diyet tedavisi yeterli gelmediğinde ise insüline başvuruluyor. Burada önemli bir nokta var ki o da, gebelik öncesi şeker hastası olup da şeker hapı kullanan kadınların gebe olduğunun anlaşılmasından itibaren kullandığı şeker ilaçlarının kesilmesi ve şeker seviyelerinin insülin ve diyetle kontrol altına alınmasıdır. Bu ilaçlar da doktor kontrolünde kesilmelidir.
 
Gebelik diyabeti doğumdan sonra geçmekte ancak tamamen düzelmemektedir. Beslenme, ilaç ve egzersiz önerileriyle kilo kontrolü sağlanması, kan şekerinin normal sınırlara getirilmesinde çok önemlidir. Hastaya diyabet hastalığına yakalanma riskinin normal bireylerden daha yüksek olduğuna ilişkin bilgi verilmekte ve hayat boyu kan şekerini kontrol ettirmesinin önemli olduğu hatırlatılmaktadır. Gebelikte ise asıl önemli olan kan şekerinin düzenli ve sık sık kontrol edilmesidir. Eğer kan şekeri normal seyrediyorsa bebekte de sorunla karşılaşılmayabilir. Ancak kan şekeri kötü seyrettiğinde bebek de riske giriyor. 
 
 
Dr. Aybala Akıl -  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı 
 

 12

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük