Uzmanlarımız

ACIBADEM SAĞLIK GRUBU( Kimdir? )
Genel Sağlık

Hamilelerin Burnundaki Sorunlar Bebeğin Yeterli Oksijen Almasını Zorlaştırıyor

Sağlıklı bir hamilelik süreci yaşamak için, hamile kalmadan önce sağlık kontrolünden geçmek şart! Çünkü, annenin genetik yapısından beslenmesine, hastalık risklerinden hayat biçimine kadar pek çok faktör, hamilelik sürecini olumlu ya da olumsuz etkiliyor. Bu dönemi etkileyen faktörlerden biri de, burun sağlığı. Burunda görülen etler ya da eğrilikler, hamilelik döneminde hem annenin hem de bebeğin yeterli oksijen almasını engelliyor. 

Hamilelik döneminde yaşanan hormonel değişiklikler ve fazla kilo gibi etkenler, burun içi kılcal damarlarda genişlemeye, etlerin büyümesine ya da salgı bezleri fonksiyonunun artmasına sebep oluyor. Sonuç olarak burundaki hava pasajını engelleyen tıkanıklık meydana gelebiliyor. Burun tıkanıklığı ileri seviyeye ulaştığında anne adayları sağlıklı nefes alamıyor. Bu durum da hamileliği boyunca rahat uyku uyuyamamaya yol açabiliyor. Hele bir de hamilelik öncesinde burun yapısında eğrilik, burun eti gibi bu tip sorunlar mevcutsa o zaman yaşanan şikayetler daha da artabiliyor. Burun eğriliği ya da et sorunu olanların hamile kalmadan önce ya da hamilelik döneminde kontrolleri yapılması gerektiği takdirde ise ameliyata yönlendirilmeleri gerekiyor. 
 
Büyüyen burun etleri doğumu zorlaştırıyor 
Rahatça nefes alıp vermek öncelikle kendimize sonra da bebeğimize verebileceğimiz en güzel armağan. Hamilelik sırasında değişen hormonlar vücut dengesini değiştiriyor. Gebelik sırasında salgılanan hormonlar burun içi kılcal damarların genişlemesine neden oluyor. Ayrıca bu dönemde burun eti de büyüyebiliyor. Bu durum rahat nefes alıp vermeyi güçleştiriyor. Ayrıca normal doğum sırasında da yaşanan nefes problemleri doğumu zorlaştırabiliyor. 
 
Kemik eğriliğine hamilelik süreci de etkenliğinde nefes almak zorlaşıyor 
Burun kemiğindeki eğrilikler ya da kaymalar tıkanıklığa neden olarak, nefes almayı engelleyebiliyor. Ayrıca kemikteki bu eğrilik sinüzite yatkınlığı da artırıyor ve burun, solunum fonksiyonlarını sürdüremeyebiliyor. Hamileliğin getirdiği hormonel değişiklikler de bu duruma eklendiğinde anne adayı için nefes almak daha da zor hale geliyor. 


12

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük