Uzmanlarımız

ACIBADEM SAĞLIK GRUBU( Kimdir? )
Genel Sağlık

Bu Hastalıklar Zatürre Riskini Artırıyor!

Zatürre tüm dünyada ve ülkemizde en sık görülen ve en fazla ölüme neden olan hastalıkların başında geliyor. Bu hastalığa hemen herkes yakalanabiliyor. Ancak bazı hastalıklar var ki zatürre riskini oldukça artırıyor. 

Tıp dilinde pnömoni olarak adlandırılan zatürre; akciğer parankim dokusunda meydana gelen iltihaplanma sonucu oluşan ve kronik bir sağlık sorunu olan kişilerde daha ağır seyredebilen ateşli bir hastalık. Günümüzde antibiyotiklerin yaygın kullanımı ve aşılama programlarına rağmen Zatürreden ölüm oranı yüksek seyrediyor. Öyle ki ülkemizde görülme sıklığı yılda yüzde 1-2 arasında değişen zatürre ölüm nedenleri arasında 5. sırada yer alıyor. Bakteriler başta olmak üzere çeşitli mikroorganizmaların bulaşması sonucu ortaya çıkan  zatürre hastalığına sağlıklı kişiler de yakalanabiliyor. Ancak bazı hastalıklar ve etkenler var ki zatürreenin ortaya çıkma ihtimalini oldukça yükseltiyor. 
 
Bu hastalıklar riski yükseltiyor
İlerleyen birlikte ortaya çıkan bazı hastalıklar vücudun bağışıklık sistemini zayıflattığı için zatürreeye yakalanma riskini artırıyor. Bu hastalıklar arasında; KOAH, bronşit, kistik fibroz, diyabet, böbrek hastalığı, kalp yetmezliği, karaciğer hastalığı ve kanser yer alıyor. Aynı zamanda, dalağı alınmış olan hastalar, kronik alkolikler, beslenme bozukluğu olanlar, gribal enfeksiyon geçirenler, uzun süreli kortizon veya bağışıklık sistemini baskılayan ilaç kullananlar ile bakım evlerinde yaşayanlar da risk altında oluyor. 
 
En erken belirtileri yüksek ateş ve öksürük
  • Zatürrenin en önemli ve erken belirtileri; yüksek ateş, öksürük, sarı yeşil ve bazen kanlı balgam çıkarma, yan ağrısı, genel kırgınlık ve bitkinlik halidir. 
  • Gribal enfeksiyon sırasında ateş yüksek seyrediyor, devamlı sarı-yeşil balgam ve yan ağrısı oluyorsa zatürreden şüphelenilmesi gerekiyor. 
  • Hastalığın şiddetine göre solunum yetmezliğine kadar ağırlaşan nefes darlığı gelişebiliyor. Bazı zatürreelerde akciğer dışı organlara ait bulgular da gelişebiliyor. 
  • Yaygın kas ağrısı, bulantı kusma, böbrek yetersizliği, karaciğer fonksiyonlarında bozulma ve menenjite benzer santral sinir sistemi belirtileri ortaya çıkabiliyor 
  • Hiçbir yakınması olmayan bir kişide gelişen inatçı ateş, öksürük balgam çıkarma, nefes alırken göğüs ağrısı, nefes darlığı gibi yakınmalar da zatürrenin belirtilerini oluşturuyor. 


12

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük