Uzmanlarımız

Prof. Dr. Sabiha Pektuna Keskin( Kimdir? )
Ruh Sağlığı

Çocuklar Çevreyi Nasıl Algılar

Duygular soyuttur. Sadece söz konusu duyguyu hisseden birey tarafından fark edilebilir. Diğerleri tarafından fark edilemedikleri için de ölçülebilir değildirler.

Öte yandan duygular, davranışlarımızı etkileyecek boyuttadır. Onları somut etkileriyle fark ederiz. Dikkat edilirse duygular fark edilme noktasında soyut zihinsel algı iseler de davranışlarımızı yönlendirici etkileri oldukça somuttur. Örneğin, elimize diken battığında hissettiğimiz acı nesneldir.
 
Ağrı duyusu insanın omuriliğindeki bazı sistemlerce hafifletildikten sonra beyne taşınır. Bazılarımızda bu sistemler daha güçlü, bazılarımızda daha zayıftır. O nedenle, falancanın ağrı eşiği yüksek, diğer falancanın ağrı eşiği düşük deriz.
 
Ağrı eşiği düşük olanlar, hissettikleri ağrı duyusunu abartmazlar, zaten abartılı hissederler. Ağrı eşiğimiz yüksek ise benzer ağrıları tolere edemediği için bir diğerini ‘şımarıklıkla’ suçlamamız bu nedenle yanılgı olur.
 
Dokunma duyumuzla fark ettiğimiz ‘ağrı’ hissinin belleğimizde bıraktığı ‘diken görünce kaç’ etkisi ise soyut bir duygudur. Duygularımız da kolay kontrol edebileceğimiz bir alan olmayıp sahip olduğumuz beyin sistemlerince yönetilirler.
  
Duyu ve duygular gerek olayı birebir yaşayan, gerekse karşı taraf için farklı sistemlerle işlem görmektedir. Birebir yaşanan duyu ve duyguların bir diğeri tarafından algılanması daha üst düzey zihin sistemlerince gerçekleşir.
 
Biz yetişkinler, duyu sisteminden duygusal hafızaya yani, bir diğerinin duyularını anlamaktan onların duygularını da anlamaya uzanan zihinsel yapılara sahibiz.


123

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük