Uzmanlarımız

ACIBADEM SAĞLIK GRUBU( Kimdir? )
Genel Sağlık

Ayakkabı Seçerken En Sık Yapılan 8 Hata

Kış geldi… Birbirinden güzel ayakkabı, bot veya çizmeler vitrinlerde alıcılarını bekliyor. Ancak özellikle kadınlarda şık görünmek her zaman ön planda olduğu için ayakkabılarda rahatlık hep ikinci planda kalıyor. Bunun sonucunda ayaklarda su toplaması ve yara oluşmasının yanı sıra şekil bozukluğu gibi çok daha ciddi sorunlar ortaya çıkabiliyor!

Yüksek topuklu, yüksek platformlular… Çok dar ya da çok büyükler…  Ve çok sert tabanlı olanlar... Şık giyinmek ile moda her zaman birbirine karıştığı için ayağın rahat olması hep ikinci planda kalıyor.  Sonuç; su toplayan, cildi soyulan, nasır bağlayan ve sık sık burkulan ayaklar! Üstelik geç kalındığında problem gittikçe ilerleyerek ciddi sinir sıkışmalarına,  ayaklarda ve parmaklarda şekil bozukluklarının oluşmasına veya artmasına yol açabiliyor. 
 
Ayakta Şekil Bozukluğuna Yol Açan 8 Hatalı Seçim 
 
Önü daralan ve ayağı sıkanlar
Ayakkabılarda en sık yaşanan problem, önü daralan ve ayağı sıkan dar kalıp, topuklu ayakkabılar ya da botlar giyilmesi ve bunlarla uzun süre ayakta kalınması.  Önü daralan ayakkabılar parmakların rahatça hareket etmesini engelliyor. Zamanla parmakların şekli bozuluyor. 
 
Yüksek topuklu olanlar
Yüksek topuklu ayakkabılarda ağırlık tarak kısmına geçeceği için parmaklara aşırı yük biniyor ve uzun süreli kullanımlar ayak ile parmaklarda şekil bozukluklarına neden oluyor. 
 
Çok yüksek platformlular 
Kadınlar moda olduğu için çok yüksek platform gibi denge bozan ürünler kullanılabiliyor. Ayrıca bu platformların sert olanları ayağın kıvrılmasını engelliyor, şoku emmeden diğer eklemlere aşırı baskı iletiyor. 
 
Tamamen topuksuz olanlar
Özellikle gençlerin çok sık tercih ettikleri tamamen topuksuz ve aşırı yumuşak, genellikle bez veya süet olan ayakkabı ile çizmeler de sakıncalı. Çünkü ayağı hiç tutmayan, iç tabanı hiç desteklemeyen bu ayakkabılar içe basmaya meyilli olanlarda bu durumun daha da kötüleşmesine neden olabiliyor.  
 
Bir numara büyükler
Topuklu ayakkabı ya da bot seçerken ince kalıplı ürünlerin büyük numaralarını almak büyük bir hata. Çünkü ayak öne gidince ayakkabı önden  vuruyor, arkadan boşluk kalıyor ve topuk yürürken hareket ediyor. Bunun sonucunda ayakkabılar sürtüyor ve yara yapıyor. 
 
Çok sert deriler – sert rugan olanlar
Gerekli esneme ve yumuşama olmadığı için ayağın fonksiyonlarını bozuyor.


12

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük