Uzmanlarımız

Prof. Dr. Sabiha Pektuna Keskin( Kimdir? )
Ruh Sağlığı

Çocuk Beyninin Algılaması

Beyin, yaşa bağlı olarak gelişir. Yani insan, beyninin kapasitesi dahilinde yaşına göre davranır. İnsan beyni, yaşam boyu belli bir sıra takip eden gelişme içindedir.

Her aşamada beynin, dolayısıyla bireyin çevresel uyaranlara yanıt verme kapasitesi farklıdır. Uyaran açısından fakir bir ortam, beyin gelişimini olumsuz etkiler. Ancak, beynin algılama kapasitesi dışında ve zamansız verilen uyaranlar da gelişme sistemlerini dağıtır. Televizyondakine benzer iki boyutlu ve hızlı hareket eden görüntülerle, beynin bu görüntüleri işleyecek sistemleri gelişmeden önce karşılaşan çocuklarda ortaya çıkan psiko-sosyo-bilişsel örselenme bu duruma örnektir.
 
Uyaran, yaşa ve kapasiteye uygun olmalıdır. Özellikle çocuğun eğitilerek gelişmesinde rol alan herkesin beynin gelişme dinamiklerine uygun davranması zorunludur. Aksi halde, geleceğin yetişkinine zarar verilir.
 
Zamanında ortaya çıkması beklenen bir yetenek ortaya çıkmıyor ya da yetersiz çıkıyorsa, o zaman kesitine ait gelişme sistemlerinde bir sorun vardır. Bir sonraki aşamanın ortaya çıkabilmesi için, söz konusu ara basamaktaki yetersizlik mutlaka giderilmelidir. Çocuğun yaşı ne olursa olsun, doğumdan itibaren kazanılması gereken yetenekleri yapabildiğinden emin olana kadar, eksik alana ait alıştırmalar, uygun aralar ile tekrarlanarak ara alan geliştirilmelidir. Aksi halde, zaman içinde gelecek olan yeni aşamalarda söz konusu geçmişin olumsuz izi etkisini sürdürecektir.


123

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük