Uzmanlarımız

ACIBADEM SAĞLIK GRUBU( Kimdir? )
Genel Sağlık

Hapşırık, Burun Akıntısı, Gözde Sulanma: Polenlere Dikkat!

 

Bazılarımız ardı ardına gelen hapşırık nöbetlerinden ve burun akıntısından yakınıyor, bazılarımız ise gözde sulanma veya öksürük krizlerinden. Halk arasında ‘saman nezlesi’ olarak bilinen alerjik rinit, yaşam kalitemizi ciddi boyutlarda etkileyebiliyor. Üstelik artık sadece bahar aylarında değil, çevresel faktörlerin etkisiyle neredeyse yılın tüm aylarında bizi etkisi altına alıyor! 

Baharın gelmesi pek çoğumuz için neşeli, enerjik ve sağlıklı günler demek… Ama bazılarımız var ki ‘bahar alerjisi’ yüzünden ardı ardına gelen hapşırık nöbetleri, burun akıntısı ve gözde sulanma gibi sorunlar nedeniyle bu dönemde oldukça sıkıntılı günler geçirebiliyor…  Hatta ‘Nasıl olsa geçer’ düşüncesiyle doktora başvurmadığında ‘astım’ hastalığına bile yakalanabiliyor. Üstelik küresel ısınma nedeniyle iklim şartlarının değişmesi ve hava kirliliği gibi faktörler nedeniyle bahar alerjisine yol açan polenler sadece ‘bahar’ mevsiminde değil, neredeyse yılın büyük bir bölümünde görülüyor. Bu da alerjik reaksiyonların yol açtığı sorunlarla aylarca baş etmek zorunda kalmak anlamına geliyor. Çevresel etkenlerin yol açtığı bir başka sorun da, alerjik hastalıkların görülme sıklığının giderek artması. Öyle ki alerjik rinit günümüzde her yüz kişiden 10 –30’unu etkisi altına alabiliyor. Acıbadem Kadıköy Hastanesi Göğüs Hastalıkları ve Alerjik Hastalıklar Uzmanı Dr. Gülden Paşaoğlu Karakış, genellikle genç yaşta, hatta çocukluk döneminde başlayan ‘bahar alerjisinden korunma yöntemlerini ve tedavi aşamalarını şöyle anlatıyor: 

 
Sorumlusu polenler! 
Bahar mevsiminde alerjik hastalıkların görülme sıklığında büyük bir artış gözleniyor. Bunun sorumlusu olarak da havada yayılan çimen, ağaç ve çiçeklerin oluşturdukları polenler gösteriliyor. Polenler solunum yoluyla vücuda girdiklerinde, kişi alerjik bir bünyeye sahipse, vücutta salgılanan ‘histamin’ maddesi solunum yolu, gözler ve burun zarlarının iltihaplanmasına yol açıyor. Bunun sonucunda da halk arasında ‘saman nezlesi’ olarak bilinen ve uzun yıllar devam edebilen bir hastalık olan ‘alerjik rinit’ ortaya çıkıyor! 
 
Hangi aylarda, hangi polenler?
Ülkemizde ağaç, çayır-çimen ve otsu bitkiler olmak üzere 3 ana bitkinin polenleri alerjik reaksiyonlara neden oluyor. Bunların alerjik reaksiyon yapma olasılığı kişinin genetik yatkınlığına ve o polenin alerjenitesine bağlı olarak değişim gösteriyor. 
 
Bu 3 ana polen grubu arasında alerjenitesi en fazla olan bitki, “ Graminea “ olarak adlandırılan çayır-çimen polenleridir.  Sıklıkla ağaç polenleri ilkbahar başlangıcında, çayır-çimen polenleri yaz ve yabani ot polenleri sonbahar aylarında ortaya çıkıyorlar. Polenlerin yoğunluğu ve etki süreleri iklim koşullarına ve o yılki hava durumuna göre değişiyor. Örneğin ılıman iklimlerde polen mevsimi daha erken başlayıp daha uzun sürüyor. Bu bölgelerde yılın büyük bölümünde allerjik bulgulara rastlanıyor. Dağlık bölgelerde hava daha soğuk seyrettiği için polen mevsimi de daha kısa sürüyor. Ancak küresel ısınma ve hava kirliliğinde artış nedeniyle önceden sadece bahar aylarında görülen polenlere artık neredeyse tüm yıl rastlanabiliyor. Havada C02 miktarının artması atmosferde ısınmaya neden oluyor. Sonuçta havanın daha erken ısınması çiçeklerin de daha erken açmasına, dolayısıyla polenlerin daha çabuk ortaya çıkmasına ve uzun süre havada kalmasına yol açıyor. Böylece polenler alerjik kişileri artık mevsimsel değil daha uzun süre etkiliyor.  Ancak yine de polenler bazı aylarda daha fazla görülüyor: 
 
Mart-Nisan: Kızıl meşe, fındık, zeytin, huş ve kavak ağacı, akçaağaç, karaağaç, diş budak, kestane, gürgen, zeytin ve fındık gibi ağaçların polenleri,  
Nisan- Mayıs Haziran: Çayır, çimen gibi otların polenleri, Ör: İngiliz çimi, çayır salkım otu, çayır kelp kuyruğu,   
Haziran-Ağustos: Buğday, çavdar, mısır ve pirinç gibi tahılların polenleri, 
Ağustos sonu – Ekim: Pelin otu, akkazayağı, kuzu kulağı, sinir otu, ayrık otu, ısırgan otu, tilki kuyruğu, domuz ayrığı, yumak ve delice gibi otların polenleri alerjilere neden oluyor. 
Yıl boyunca: Graminea grubundan Bermuda Grass olarak bilinen çayır-çimen poleni çok allerjenik olduğundan yıl boyu etkileyebiliyor.


123

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük