Testler

1
1

1
1

1
1

1
1

1
1

1
1

1
1

1
1

1
1

1
1

1
1

1
1

Çocuğunuza Nasıl Davranıyorsunuz?

 

Çocukların bazen yanlış davranışlar sergileyebileceklerini biliyoruz. Bütün mesele çocuklar, davranış ve uyum bozuklukları yaşadıklarında anne baba olarak sizin nasıl davrandığınızdır. Aşağıdaki testle, kendi davranışlarınıza uzaktan bakmaya ne dersiniz?

Psikolog Serap DuyguluÇocuğunuz Ne Kadar İnatçı?

İnatçı çocuklarla uğraşmak hiç kolay değildir. Sözünüzü dinlemiyor, her istediğini yapmak istiyorsa işiniz zor. Peki, siz bu sorunla ne kadar baş edebiliyorsunuz? Öğrenmek için gelin o halde testimizi çözün.

Psikolog Serap DuyguluÇocuğunuzla Oyun Oynarken Nasılsınız?

Hiç düşündünüz mü, aslında oyun söz konusu olduğunda hepimizin bir tarzı var. Oyunun türü ne olursa olsun, kimimiz disiplin, kimimiz el becerisi, kimimiz sabır, kimimiz yaratıcılıkta hünerliyiz. Anne-babalar bebeklerine oyun öğretirken veya ilk oyunlarına eşlik ederken, ister istemez kendi oyun tarzlarının üslubunu sergiler ve bu da çocuklar tarafından yüzde yüz alınır; zamanla onlarda da bu üslup ağır basabilir. Oyunun çocuğun gelişimi üzerindeki işlevleri bakımından dört dörtlük olması için kendimizdeki eksiklikleri giderebiliriz. Acaba neler üzerinde durmalıyız? Haydi kendinizi test edin...Bebeğiniz Mışıl Mışıl Uyuyacak mı?

Bebeğinizin sağlıklı gelişimi için en önemli unsurlardan biri gece uykusudur. Bebeğinizin kaliteli bir gece uykusu uyuyabilmesi için ona baştan itibaren doğru uyku alışkanlıkları kazandırmanız gerekir. Bu testi çözerek “bebekler ve uyku” konusundaki bilginizi ölçebilirsiniz. 

Not: Bu test sitemiz uzmanlarından Uzm.Psikolog Sinem Olcay Kademoğlu tarafından hazırlanmıştır.Beslenme Durumu Farkındalığı

Sağlıklı Beslenip beslenmediğinizi mi merak ediyorsunuz? O halde aşağıdaki soruları yanıtlayın ve kendinizi test edin.

Diyetisyen İpek Ağaca

www.ipekagaca.comEmpati Duygunuz Ne Kadar Güçlü?

Sempati, eski Yunanca’da "biriyle birlikte acı çekmek" anlamına geliyor. Sempati duyduğumuzda karşımızdaki kişi ile birlikte acı çekiyoruz veya seviniyoruz. Bu nedenle, Sempati kalıcı değildir ve karşımızdakine ancak kısa süreli bir rahatlama sağlar. Bu duygu aklın süzgecinden geçmediği için kalıcı bir iletişim kurulmasını sağlayamaz.

İnsanlar ve toplumlar arası iletişimdeki gözde kavram ise artık “empati”. Empatide karşımızdakini anlamak ve kendimizi onun yerine koymak esas alınıyor. Duygular, aklın ve mantığın kalıbına girdiğinde daha kalıcı iletişim ve diyalog kurma imkanı bulunuyor. Meme Kanseri Riski

Meme kanseri pek çok ülkede, kadınların en çok korktuğu sağlık sorunlarından. Dünyada her 8 kadından biri, yaşamlarının herhangi bir döneminde meme kanserine yakalanıyor. Her 3 dakikada 1 kadına meme kanseri tanısı konuyor. Her 11 dakikada 1 kadın ise meme kanseri nedeniyle yaşamını yitiriyor. Türkiye’de güvenilir bir istatistik henüz bulunmasa da, her yıl 30 bin kadının meme kanserine yakalandığı düşünülüyor. Dünyada meme kanserine yakalanan kadınların sayısı da gün geçtikçe artıyor.  

Ancak erken tanı ve tıp dünyasındaki gelişmeler sayesinde meme kanserinin oluşturduğu sorunlar günümüzde büyük oranda çözülebiliyor. Bu sayede ölüm oranı azalıyor, hastanın yaşam süresi ve kalitesi önemli ölçüde artırılabiliyor. Erken teşhis için bilinen en etkili çözüm risk durumunuza göre belirlenen muayene ve tetkik protokollerine özen göstermeniz. İşte bu noktada meme kanserine yakalanma riskinizin ne olduğunu bilmeniz çok önemli. 
 
Meme muayenesi nasıl yapılıyor
Muayene için en rahat ortam yatak. Bunun için sırtüstü uzanın. Muayene edeceğiniz bölgedeki omuz altına küçük bir yastık veya katlanmış bir havlu yerleştirin. Aynı tarafta yer alan kolunuzu başınızın üstüne koyun. 
 
Diğer elinizin 3 orta parmağının yastık bölümleriyle memenizde dairesel hareketler çizerek muayeneye başlayın. Şimdi kolunuzu yana yerleştirin, diğer elinizle koltukaltı bölgenizi muayene edin. Son olarak diğer elinizin baş ve işaret parmakları arasında meme başını sıkarak akıntı olup olmadığını kontrol edin. 
 
Aynı işlemi diğer memenizde tekrarlayın. Muayene ettiğiniz bölgelerde dolgunluk, kitle veya meme başında akıntı gibi değişiklikler fark ettiğinizde zaman kaybetmeden bir uzmana başvurun. 
 


Beyniniz Kaç Yaşında?

Kendinizi giderek yaşlanıyor gibi hissettiğiniz anlar olabilir. Ancak bu kimi zaman, gerçek yaşınızdan ziyade, beyin yaşınızla ilgilidir. Yani beyinsel, düşünsel yaşlanma kimi zaman fiziksel yaşlanmadan daha ağır basabilir.Duygularınız mı? Mantığınız mı?

 

Vereceğiniz kararlarda hangisi daha etkili oluyor? Duygularınız mı, mantığınız mı?İnsanlar Sizi Nasıl Tanıyor?

 

Çevrenizdeki insanlar, sizin nasıl bir kişi olduğunuzu düşünüyor? Vücut Yaşınızı Hesaplayın

Önemli olan biyolojik yaşınız değil, vücudunuzun kendini kaç yaşında hissettiğidir.Bu testle vücudunuzun yaşını öğrenebilirsiniz.Sağlıklı Beslenme Testi

Dengeli ve sağlıklı beslenme, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu bütün yapıtaşlarını elde edecek şekilde, yemekle elde edilir. Testimizi çözerek, ne kadar sağlıklı beslendiğinizi görebilirsiniz.Nikotin bağımlılığınızı ölçün (Fagerström Tolerans Testi)

Nikotin bağımlılığının değerlendirilmesinde CO ölçümü, nikotin ve yıkım ürünü olan nikotinin ölçümleri yanında bugün en çok kullanılan yöntem Fagerström yazılı testidir. Bu test ile uzman bir tiryakinin nikotin bağımlısı olup olmadığını anlar ve etkili bir sigara bıraktırma programı konusunda plan yapar. Testte 8 soru bulunmakta. Maksimum skor 11 olup, 7 veya daha fazla bir skor yüksek nikotin bağımlılığının bir göstergesidir. Bu kimselerde fazladan desteğe ve nikotin replasman tedavisine ihtiyaç vardır.İlişkinizle İlgili Gerçekleri Test Edin

Harika bir ilişkiniz olduğunu düşünüyorsunuz, ama olaylar sandığınız gibi gelişmiyor... Ya da ilişkinizdeki problemleri çözmek için ne yapacağınızı bilemiyorsunuz. O halde önce bu testi çözün...Kuşkucu Bir Kişi misiniz?

 

Hepimiz olaylar karşısında farklı tepkiler gösteririz. Kimi oldukça kuşkulu, kimi ise aklına kolay kolay kötülük gelmeyip çok rahattır. Acaba bu konuda siz ne durumdasınız?Çocuğunuz tuvalet eğitimine hazır mı?

Tuvalet eğitiminin başarı olması için en önemli faktör, çocuğunuzun eğitimi almaya hazır olmasıdır. Çocuğunuzun, bağımsızlığına giden yoldaki bir sonraki önemli adımı atma konusunda ne kadar hazır olduğunu öğrenmek için testimizi uygulayabilirsiniz. Bu test ile çocuğunuzun “tuvalet eğitimi” açısından nerede olduğunu ve bebek bezine sonsuza kadar güle güle demesi için yardıma ihtiyacı olabileceği herhangi bir becerinin var olup olmadığını anlamak için hazırlanmıştır.Nasıl Bir Babasınız?

Bebeğinize kavuştunuz. Ancak işlerin hiç de hayal ettiğiniz gibi yürümediğini anlamakta gecikmediniz. Gece uyanmaları, gaz sancıları, ağlama krizleri, eşinizle iletişiminiz.... Hayatınız tamamen değişmiş durumda ve siz bu yeni hayat tarzınızın getirileriyle başa çıkmaya uğraşırken bir yandan da babalık yapmayı öğreniyorsunuz... Peki bunu başarabiliyor musunuz?Babalar için bebek bakım testi

Eşinizin acil bir iş yüzünden hafta sonu için hatta birkaç gün için şehir dışına çıkması gerektiğini düşünün. Acaba bebeğinize nasıl bakacağınızı biliyor musunuz? Testimizi yaparak bilgilerinizi ölçebilirsiniz.Beyin kaslarınız ne kadar esnek ?

Hiç daha önce, fikrini değiştirmeyi başaramadığınız biriyle tartıştınız mı ? Böyle olduysa bilin ki siz büyük ihtimalle sert birine çatmışsınız. Ama öte yandan, sizin sertliğiniz de varsa, bu böyle uzayıp gidebilir tabii. Kendinizi esnek bir düşünür olarak algılayadururken, kendi akli katılığınıza gömülüp kalmanız da işten olmaz...Hipnotize Edilebilir misiniz?

Okuyacağınız ve eğer ilgileniyorsanız uygulayayacağınız bu test, hipnoz hakkında duyup merak ettiklerinize dair bir tür kaynak olma amacını taşıyor. Bu sorulara vereceğiniz yanıtlar, 'iyi' hipnoz biçimlerine, bunların verimlerini tecrübe eden denek adaylarına ve Stanford Üniversitesi'nde yapılan araştırmalara dayandırılmış.Gergin ve mutsuz musunuz yoksa sakin ve huzurlu mu?

Günleriniz stres ve koşuşturma içinde mi geçiyor? Herşeye öfkelenip kızıyor musunuz? Eşiniz ya da sevgiliniz sizi gıcık mı ediyor? Çocuklar da bazen çekilmez oluyor diye mi düşünüyorsunuz? Ufacık şeyler sabrınızı mı taşırıyor? Yoksa bulutlara bakıp mutlu olabiliyor musunuz?

Sakin ve mutlu bir şekilde aşağıdaki testi çözmeye ne dersiniz? Bakalım sizin stres ve asabiyet limitiniz mutluluğunuzu engelleyecek derecede düşük mü?Ebeveynlik Tarzınız Nedir?

Daha iyi bir ebeveyn olabilmek için, şimdi nasıl bir ebeveyn olduğunuzu anlamanız gerekir. Kendinizi tarafsız olarak değerlendirmeniz çok zordur, bu test size yardımcı olacaktır.

Her bir soruyu okuduktan sonra, o durumda yapmanız en olası olan davranış biçimini seçin. Kendi çocuğunuzla, örnekteki çocuğun yaşı aynı olmasa da, ne yapardınızı işaretleyin.

Doğru olduğunu düşündüğünüz cevabı vermeyin. Kendinizi oradaki durumun içinde varsayıp, sizin davranışınızı en iyi yansıtan cevabı seçin. Bu test, sadece kendi ebeveynlik yöntemlerinize dürüstçe bakabilmeniz ve hangi alanlarda değişikliğe ihtiyacınız olduğunu saptamanızı kolaylaştıracak bir bakış açısı sunacaktır.
 Depresyonda mısınız?

Bu test Hamilton Depresyon Değerlendirme Ölçeğinden ve Popüler Psikiyatri’ nin 16. sayısından faydalanılarak hazırlanmıştır. Bu testin sonuçlarını değerlendirerek, depresif bir süreçte olup olmadığınızı saptayabilirsiniz ancak bu durum kesin bir teşhis konması için değil, eğer varsa içinizdeki şüpheleri test etmenizi, ve bir uzmana başvurma konusunda kararınızı netleştirmenize yardımcı olmayı  amaçlamaktadır.  Nasıl bir anne-baba adayısınız?

Geniş, geleneksel ya da ikisinin ortası, önemli olan nasıl olduğunuz değil, anne-baba olarak denge ve işbirliği içinde olmanızdır. Bu yüzden bebeğiniz doğmadan prensipte bazı konularda anlaşmalısınız.
En iyisi eşinizle birlikte testimizi bir yapın. Sonra çıkan sonucu karşılıklı geçip bir güzel tartışın.Nasıl Bir Hamilesiniz?

Tedirgin, mutlu, hareketli veya mükemmeliyetçi... Gündelik hayatta hamileliğinizi nasıl yaşıyorsunuz? Aşağıdaki testi yaparak bunu öğrenebilirsiniz.Sevginizi Test Edin

Sevgi bağlarınız zayıflıyor mu? Beraber olalı çok uzun zaman oldu ve o artık sizinle eskisi kadar ilgilenmiyor mu? Hatta gözü de dışarıda... Hemen panik yapmayın, önce testimizi bir çözün...Ne kadar hoşgörülüsünüz?

Ne kadar hoşgörülü bir insansınız? Çevrenizdekilerin alışılmadık tavırlarına, sürprizlere, yapılan hatalara karşı nasıl tepkiler verirsiniz? Güler geçer misiniz, yoksa umulmadık durumlar gece uykunuzu kaçıracak kadar etkiler mi sizi? Aşağıdaki test, hoşgörü düzeyinizi ölçmek için hazırlandı. Belki de sandığınız kadar hoşgörülü değilsiniz. Ya da bazen şaşırtıcı derecede toleranslı davranabiliyorsunuz. Bunu öğrenmek için bir fincan kahve eşliğinde aşağıdaki soruları yanıtlayın ve size en uygun cevabı işaretleyin. Toplamda elde ettiğiniz puan aralığı hoşgörü düzeyiniz hakkında önemli ipuçları verecek.  Beyninizin hangi tarafı daha gelişmiş?

Beyninizin hangi tarafı daha gelişmiş?
Uzmanların beyni ikiye böldüğü malum. Sayısal ve sözel.. Bakalım sizin beyninizde hangisi daha ağır basıyor?Test Grupları

Testler

Test Soruları

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük