Hoşgeldiniz (Küçükİnsan için belirlediğiniz kullanıcı adı-mail adresi ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz) Arama | Aktif Konular | Giriş

Yeni Konu Cevapla
Hamilelik Döneminde Beslenme
Admin Offline
#1 Gönderildi : 17 Ağustos 2010 Salı 10:40:00(UTC)

Sıralama: Administration

Gruplar: Registered, Registered, Registered, Registered, Administrators
[Joined]: 8.8.2010(UTC)
[Points]: 549
[Location]: İstanbul

1 Kere Teşekkür Etti.
30 Mesajına Toplam 46 Kere Teşekkür Edildi.
Hamilelik, bir anne için bekleme ve hazırlanma sürecidir. Anne olarak henüz doğmamış olan çocuğu muzun cinsiyetini, neye benzeyeceğini, saçının, gözünün rengini merak ederiz. Hatta daha da ileri giderek uzun boylu mu kısa boylu mu, uslu mu yaramaz mı olacağını düşünüp dururuz.

Aileye yeni katılacak olan minik bireyimizin anne karnındaki odasında sağlıklı büyümesi, özellikle biz annelerin onları ne kadar sağlıklı taşıdığımıza bağlıdır.

Hamileliğimiz boyunca, bebeğimizin beyin, kalp gibi hayati organlarının ve bütün uzuvlarının büyüme ve gelişmesinde bizim ne kadar büyük rolümüz olduğunu unutmamalıyız.

Aldığımız proteinler, karbonhidratlar, yağlar, mineraller ve vitaminler, vücudumuzdan bebeğimizinkine geçip onun büyüme ve gelişmesini sağlamaktadır.

Vücudumuzu, bebeğimizin, korunduğu ve beslendiği ev olarak görmeliyiz. Bu nedenle anne olarak bebeğimize değer vermeli ve bir çocuk dünyaya getirmenin ne kadar önemli ve hayati olduğunu kavramalıyız.

Onlara verdiğimiz değeri; kendi beslenme alışkanlıklarımızı, sağlığımızı koruyacak, bebeğimizin büyüme ve gelişmesini sağlayacak şekilde düzenleyerek göstermeliyiz.
Sponsor  

Esra Kılbüker Offline
#2 Gönderildi : 22 Şubat 2012 Çarşamba 12:59:00(UTC)

Sıralama: Advanced Member

Gruplar: Registered
[Joined]: 22.1.2012(UTC)
[Points]: 177
Woman
[Location]: bursa

1 Kere Teşekkür Etti.
3 Mesajına Toplam 3 Kere Teşekkür Edildi.
hamilelikte bebek için en önemli sebze meyze ve ıvır zıvırlar......=)
hanımlar ben hamileliğim boyunca. her sabah haşlanmış yumurta yedim. yanında peynirde tabiki. kahvaltıyı bitirmeden önce 5-8 tane ceviz. ceviz bebek beyni için çok önemli. zaten bilirsiniz cevizin görünüşünü bile beyin yapısına ne kadar çok benziyor.
fazlasıda yağ yapar söylemesi. daha sonra öğlenleri ev yoğurdu yerim annem illa mayalar.( çok sağlıklıdır.) evde öğlen illa çorba olurdu. brokoli çorbasına bayılırım bol sütlü ohhh misss.. olmadı haşlayarak salata türü yapardım. acayip güzel olur sarımsaklı az sirkeli limonlu şöyle. iştahınızı açayım birazcık. kivi çok yedim. günde en azından 1veya2 tane. bol bol c vitamini tüketmeye özen gösterdim. mevsimine denk geldi bol bol mandalina ve portakal yedim.(yiyorumda) hamura yaslamadım kesinlikle sırtımı hem kendi sağlığım için hemde bebeğimin sağlığı için. sadece sabahları 2-3dilim ekmek iyip akşamları makarna pilav varsa 1porsyonluk oda dolu dolu değil yeteceği kadar.. bulgur çok iyi demesi kısır yapın öğlenleri tüketin ama akşamları değil. pilavını yapın. elma hazmınızı kolaylaştırıyor elma tüketin. bide biz her akşam kabak çekirdeği yerdik ne alaka diyeceksiniz duyuyorum:)bu bebek için değil kendiniz için uzmanlar 2-3 avuç kabak çekirdeği tüketin deerler. ay çekirdeğinden dahada faydalı.(ki ay çekirdeğinin faydası yoktur daha çok zararlıdır. cilt için olsun vücüt için olsun.direk yağ). kabak çekirdeği (kavrulmuş)kabızlığı ortadan kaldırır. heleki hamilelikte uf uf nasıl güzel geliyor annelere bilemezsiniz. ben o yüzden hiç sıkıntı yaşamadım. ne elim ayağım şişti nede zorlandım. tavsiye ederim her hamileye ve tüm hanımlara. balık tüketmeye özen gösterdim ama öle somon falan değil. doktorum küçük balıklar ye onlarda civa oranı çok çok düşük. büyük balıklar küçük balıkları yedikleri için çok yüksek olurmuş. bizede hamsi, istavrit. sarı kanat, küçük çinekop gibi balıklar tükettik.başka başka düşünüyorumda... en önemlileri bunlar herhaldee. ha bide ksinlikle sütü soğuk soğuk içmeyin çok sancılı gaz sıkıntısı yapar ılık tüketin. aklıma daha gelen olursa sizinle paylaşıcam. güzel yıllar ve mutlu annelik dönemleri geçirmeniz dileği ile.....
Dilara COŞKUN Offline
#3 Gönderildi : 9 Mart 2012 Cuma 19:22:00(UTC)

Sıralama: Member

[Joined]: 22.2.2012(UTC)
[Points]: 30
Woman
[Location]: RİZE

3 Kere Teşekkür Etti.
1 Mesajına Toplam 2 Kere Teşekkür Edildi.
Valla kış olduğu için kahvaltıda ne yiyeceğimi bilemiyorum.Yaz olsa bi peynir bi salatalık bi domates ohh geç karşıya. 9 da kalkıyorum 12 ye kadar ne yiyeceğimi düşünüyorum :)
Misafir
#4 Gönderildi : 10 Mart 2012 Cumartesi 00:44:00(UTC)

Sıralama: Guest

Gruplar:
[Joined]: 8.8.2010(UTC)
[Points]: 171

0 Kere Teşekkür Etti.
1 Mesajına Toplam 1 Kere Teşekkür Edildi.
gerçekten yazın kahvaltısı bi başka olurdu.ama onunda süreci o kadar zor geçiyor ki...rabbim herkse sabır versin.vallahi benim yaptığımı kış tarifesinde:) sabahları haşlanmış yumurta yumuşak ezine peynir. yeşil zeytin mis gibi bir tutam dere otu ve vazgeçemediğim çay...ve son olarak 4tane ceviz yiyorum. hergün bunu uyguluyorum.ve herşeyden önce bebeğe çok iyi geliyor. gerçekten bende öyleydim her sabah ne yesek diye gözümüzü açıyorduk ve dolanıp duruyorduk.amma en önemlisi kendime değil minikime faydalı olanları seçtimm.internet bu konuda çok zengin şeyler sunuyor.belirtmek isterim. hafta hafta ve ay ay minik için ne tüketmelisiniz detaylı bi şekilde yazıyorlar..... sağlıklı süreçler diliyorum... mutlu yarınlarrr...
Guest: 1 Kişi mesajın için Teşekkür Etti.
Dilara COŞKUN 11.3.2012(UTC) Tarihinde
Dilara COŞKUN Offline
#5 Gönderildi : 11 Mart 2012 Pazar 22:16:00(UTC)

Sıralama: Member

[Joined]: 22.2.2012(UTC)
[Points]: 30
Woman
[Location]: RİZE

3 Kere Teşekkür Etti.
1 Mesajına Toplam 2 Kere Teşekkür Edildi.
Yumurta öyle bişi ki ne sütle ne peynirle ne de çayla tüketilmemesi lazım işte :) demir oranını düşürüyor. yumurta ile sadece meyve suyu içebiliriz.Ablam hekim o söyledi.Sabah kahvaltısında çay benim de vazgeçilmezim olduğu için,genelde yumurtayı öğleden sonraya bırakıyorum.
Hızlı Cevapla Hızlı Cevabı Göster
Bu konudaki kullanıcılar
Misafir
Yeni Konu Cevapla
Forumu Atla  
Bu foruma yeni bir konu gönderebilirsiniz
Bu forumdaki konulara cevap yazabilirsiniz.
Bu forumdaki postalarınızı silebilirsiniz.
[You can edit your posts in this forum.]
Bu forumda anketler yaratamazsınız.
Bu forumdaki anketlere oy verebilirisiniz.