Hoşgeldiniz (Küçükİnsan için belirlediğiniz kullanıcı adı-mail adresi ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz) Arama | Aktif Konular | Giriş

Yeni Konu Cevapla
10 Adımda Lazımlık Savaşına Son Verin
Admin Offline
#1 Gönderildi : 17 Ağustos 2010 Salı 14:23:00(UTC)

Sıralama: Administration

Gruplar: Registered, Registered, Registered, Registered, Administrators
[Joined]: 8.8.2010(UTC)
[Points]: 549
[Location]: İstanbul

1 Kere Teşekkür Etti.
30 Mesajına Toplam 46 Kere Teşekkür Edildi.
Ebeveynle çocuk arasındaki sorunlar bazen kaka eğitimiyle, bazen çiş eğitimiyle, bazen de ikisiyle de ilgilidir. Sorunun büyüklüğü ne olursa olsun, çözüm aynıdır. Aşağıdaki bir kaka eğitimi örneğidir, fakat aynı yaklaşımı pekâlâ çiş eğitimi savaşlarında da uygulayabilirsiniz.

Birinci adım
Çocuğunuza şunu söyleyin, "İstemiyorsan tuvalete kakanı yapmak zorunda değilsin. Bir gün kakanı klozete yapacaksın, fakat şimdilik külotuna yapacaksan benim için sorun değil. Kakanı klozete yapma kararı tamamen senin kontrolün altında. Seni zorlayamam."

İkinci adım
Çocuk kakasını altına yaptığında onu banyoya götürüp temizleyin. Vücut dilinizin ve ses tonunuzun tamamen açık olması çok önemlidir. Oflamaym, iğrenmiş, sıkılmış ya da kızgın görünmeyin. Çocuğunuzu temizlerken göz teması kurmamaya çalışın; konuşmayın, sadece mümkün olduğu kadar çabuk onu temizleyip gününüze devam edin.

Üçüncü adım
Çocuğunuzun kakasını yapmak üzere olduğunu gösteren işaretleri kollamaya çalışmayın. Hatta altına kakasını yaptığını fark ederseniz, yavaşça oradan uzaklasın. Çocuğunuz altına yaparken, ona ilgi göstermek istemeyeceksinizdir. Onun yanında kaka eğitiminden bahsetmeyin. Tuvaleti kullanma konusunda imalarda ya da önerilerde bulunmayın.

Dördüncü adım
Çocuğunuzla aranızda kaka eğitiminden tamamen uzak bir ilişki kurun.

Beşinci adım
Bu yeni yaklaşıma başladıktan bir hafta kadar sonra çocuğunuza artık altına kaka yaptığında onu temizleyemeyeceğinizi bildirin. Çocuk kakasını altına yaptığında, onunla banyoya kadar gidip onu küvete koyun. Kendini temizlerken her aşamada ona yol gösterin, vücut dilinizi ve ses tonunuzu kullanarak tamamen kayıtsız davranın. Onu cesaretlendirmeniz, arkadaşça ve kibar davranmanız gerekiyor, fakat kendini elinden geldiği kadar temizlerken soğukkanlı olmanız da gereklidir. Sonunda temizlenip temizlenmediğine bakmanız önemli, gerekiyorsa son müdahaleyi siz yapın. Amacınız, çocuğunuza altına yapmanın doğal sonucunun kendi kendisini temizlemek olduğunu öğretmektir. Çocuğunuzun bu durumda biraz hüsrana uğradığını ifade etmesi normaldir, fakat ona bunun bir ceza olduğu mesajını vermemeye dikkat edin.

Altıncı adım
Çocuğunuz duygusallaşırsa onun duygularını paylaşın, "Biliyorum, altına yaptıktan sonra kendini temizlemek zor bir iş. Bunu yapmaktan hoşlanmıyorsun." Sonra yine sınırları koyarak, "Yine de külotuna kaka yaptığında bunu temizlemek senin işin. Ayakkabılarını ve çoraplarım çıkarmana yardım edeceğim," deyin. Dilinizin ucuna şöyle bir cümle de gelebilir "Kakanı klozete yapsaydın, bu pislikle uğraşmak zorunda kalmayacaktın." Fakat en iyisi böyle bir yorum yapmamak. Bunun yerine, iyimser bir yaklaşım kullanın, "Bir gün kakanı klozete yapacaksın. O zaman kendini temizlemen gerekmeyecek."

Yedinci adım
Tuvaleti kullanma konusunda becerikli küçük bir kuzeni, komşuyu ya da arkadaşı eve çağırmak iyi bir fikirdir. Çocuğunuzun, onun klozete kakasını yapmayı nasıl başardığını görmesi için çağıracağınız çocuğun ebeveynlerine onunla tuvalete gitmesine izin verip vermeyeceklerini mutlaka sorun. Ayrıca, küçük misafirinizden de izin isteyin. Bu olayın gerçekleşmesinde üstlendiğiniz role de dikkat edin. Olay ne kadar doğal gerçekleşirse o kadar iyi olur.
Başka bir fikir de çocuğunuzu haftanın birkaç günü kaliteli bir anaokuluna bırakın, böylece diğer çocukların kakalarını tuvalete yapmasının ne kadar kolay olduğunu görebilir. Bu yeni çevrede, yardıma hazır eğitmenlerle çocukları izlemek, çocuğunuzu kakasını yaparken klozeti kullanmaya teşvik edebilir. Çocuğun bu işin nasıl yapıldığını örneklerle etrafında görmesi, bu işlemin olabilirliğini anlamasını sağlar. Amaç, çocuğunuzun klozete kaka yapmanın kirli külotlarını temizlemekten daha kolay olduğunu keşfetmesidir. Bunun çocuğunuzun kendi yoluyla ve kendi zamanlamasıyla öğreneceği bir şey olduğunu kavrayın.

Sekizinci adım
Gün boyunca iki kez çocuğunuzun klozete oturması gereken zamanlar yaratın. Buna Kaka Zamanı diyebilirsiniz. Çocuğunuzu tuvaletini yapmak zorunda olmadığına ikna edin, sadece beş dakika boyunca klozette oturması gerekiyor. Başlarda, sadece bir dakika kadar oturabilir; fakat yavaş yavaş bu süreyi beş dakikaya çıkarın. Ona bir hikâye okuyabilirsiniz, kitaba kendisi de bakabilir ya da müzik de dinleyebilir. Başlarda, klozette kıyafetleriyle oturabilir, fakat sonra onu külotunu indirmesi için ikna edin. Kaka Zamanı çocuğunuzun klozette otururken kendini rahat hissetmesini sağlar. Daha sonra, klozeti kullanması için doğru zaman geldiğinde, bu deneyim onun için yabancı ya da korkutucu olmayacaktır.

Dokuzuncu adım
Artık duygusal yönden geri çekilin ve çocuğunuz sonunda klozete kakasını yapmaya karar verene kadar sakin bir şekilde bekleyin.

Onuncu Adım
Çocuğunuz sonunda tuvalete gittiğinde, ilgi gösterin fakat övgülerin dozunu kaçırmayın. Basitçe "Aferin sana" demeniz yeterli ama yanında bir de buzdolabına asmak üzere elde yapılmış bir "Tebrikler" sertifikasıyla birlikte.
Sponsor  

Hızlı Cevapla Hızlı Cevabı Göster
Bu konudaki kullanıcılar
Misafir
Yeni Konu Cevapla
Forumu Atla  
Bu foruma yeni bir konu gönderebilirsiniz
Bu forumdaki konulara cevap yazabilirsiniz.
Bu forumdaki postalarınızı silebilirsiniz.
[You can edit your posts in this forum.]
Bu forumda anketler yaratamazsınız.
Bu forumdaki anketlere oy verebilirisiniz.