Hoşgeldiniz (Küçükİnsan için belirlediğiniz kullanıcı adı-mail adresi ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz) Arama | Aktif Konular | Giriş

Yeni Konu Cevapla
Minik Ayaklar İçin Ayakkabı Seçerken
Admin Offline
#1 Gönderildi : 17 Ağustos 2010 Salı 14:26:00(UTC)

Sıralama: Administration

Gruplar: Registered, Registered, Registered, Registered, Administrators
[Joined]: 8.8.2010(UTC)
Mesajlar: 178
[Points]: 549
[Location]: İstanbul

1 Kere Teşekkür Etti.
30 Mesajına Toplam 46 Kere Teşekkür Edildi.
Yürümek... Bir kişiye, bir yere, bir nesneye doğru büyük bir merak ve coşkuyla yürümek... Bebeklerin, küçük dünyalarında elde ettikleri başarıların ilki ve belki de en heyecanlısı. Dünyayı tanımak için ellerine geçen ilk fırsat. Yoğun emekleme çabalarının ardından gelen ilk adımlar bu dünyayı keşfetme arzusuyla atılır. Böylesi önemli bir dönemde bebeğiniz için yapacağınız ayakkabı tercihi de ayrı bir dikkat gerektiriyor. Uzun yıllardır tartışılan "bebekler ilk adımlarını atarken ayakkabı giydirmek gerekir mi?" sorusu hala kafaları kurcalasa da günümüzde ayakkabısız bir yaşam düşünmek imkansız. Bu sorunu, soğuk havalarda ayakkabı giydirdiğiniz bebeğinize sıcak ortamlarda çıplak ayakla ya da ayağını kaydırmayacak çoraplarla gezmesine izin vererek çözebilirsiniz. Özellikle çocuğunuza evde ilk yürüme denemeleri yaptırırken onu ara sıra ayakkabısız dolaştırabilirsiniz. Çünkü gün boyu ayakkabı içinde kalan ayakları terler ve havasız kalır. Ayaklarının nemlenmesi alerji ve kızarıklık oluşmasına neden olabilir. Hatta tırnaklar yumuşayacağından tırnak problemleri doğabilir.

Anne babaların aklına takılan bir diğer konu da düztaban olduğunu sandıkları bebekleri için nasıl bir ayakkabı almaları gerektiğidir. Aslında birçok bebeğin ayağında düztaban görünümü vardır ve bu endişelenmeyi gerektirecek bir durum değildir. Bebeklik dönemindeki düztabanlık, ayağın iç yanındaki yağ dokusunun o dönemde fazla olmasından kaynaklanır ve yanıltıcı bir görünümdür. Böyle bebeklerin yüzde 70-80'inin ayakları normale döner. Üç yaş civarında da bu görünüm kaybolur. Bu nedenle doktor tarafından gerekli görülmediği takdirde bebeğiniz için özel bir ayakkabı kullanmanıza gerek yoktur.

Ayakkabılar konusunda bilmeniz gerekenler
Bebeğiniz ilk adımlarını 9-15 ay arasında atmaya başlar. Bu yüzden ona yumuşak ve bileğini iyice kavrayan yüksek bilekli bir ayakkabı almalısınız. Bileğinin sağlam bir destek aldığını hisseden bebeğiniz adımlarını daha rahat atar.

İlk adım ayakkabılarının özellikle ortopedik olmasına dikkat edin. Ortopetik ayakkabılar ileride bebeğinizin yürüme bozukluklarıyla karşılaşmasını en aza indirecektir.
Ayakkabının topuğunun alçak olmasına ve bebeğinizin ayağına tam oturmasına dikkat etmelisiniz.

Ayakkabının derisi yumuşak olmalı, şekli ayak parmaklarının şekline uyum sağlamalı, burun kısmı sivri değil, yüksek ve köşeli olmalı,ayakkabının üst kısmı hava alabilmeli. Üstü plastik ya da suni deriden yapılmış ayakkabılar ayakların hava almasını engeller ve nem tutmasına neden olur. Bu yüzden alacağınız ayakkabının üstünün gerçek deri veya çadır bezinden yapılmış olmasına dikkat edin.

Beğendiğiniz ayakkabı ayrıca hafif olmalı. Nasıl adım atıldığını yeni yeni öğrenen bebeğiniz için ağır bir ayakkabı onun işini daha da zorlaştıracaktır.

Ayakkabı çocuğunuzun ayağına uygun olmalı. Dar gelen ya da gelecek sene de giysin düşüncesiyle büyük alınan ayakkabılar çocuğun ayaklarının su toplamasına, takılıp düşmesine yol açar. Büyük ayakkabılar yürümeyi zorlaştıracağından bebeğinizin yürümeyi öğrenmesini de geciktirebilir.

Ayakkabının tabanının esnek olmasına dikkat edin. Ucunu zorlanmadan 40 derece bükebilmelisiniz.

Ayakkabının tabanları ne çocuğunuz yürürken onun kaymasına neden olacak kadar kaygan ne de ayağını yerden kaldırmasını zorlaştıracak kadar zemini kavrayan tipte olmalı. Eğer aldığınız ayakkabının tabanı kaygansa, zımpara kağıdıyla pürtüklü hale getirebilirsiniz ya da tabana birkaç şerit yapıştırabilirsiniz.

Ayakkabı seçimi nasıl yapılmalı?
Beğendiğiniz ayakkabının çocuğunuza uygun olup olmadığını parmaklarınızla kontrol edebilirsiniz. Ayakkabının en geniş olduğu yerden dış kenarını sıkarak ayağın ayakkabı içindeki durumunu anlayabilirsiniz. Eğer ayakkabıyı iki parmağınız arasında rahatlıkla kavrayabiliyorsanız, ayakkabı çocuğunuz için çok geniştir. Hiç kavrayamıyorsanız ya da parmağınızı ayakkabının kenarı boyunca gezdirdiğinizde çocuğunuzun serçe parmağını hissediyorsanız ayakkabı dardır.

Ayakkabıyı giydirdiğinizde ayakkabının ön kısmına elinizle bastırın. Eğer bir parmak boşluk hissediyorsanız, ayakkabı çocuğunuza uygun demektir.

Ayakkabının çocuğa uygun olup olmadığını topuk kısmından da kontrol edebilirsiniz. Serçe parmağınızı topuk kısmına soktuğunuzda parmağınız hiç girmiyor ya da zorlanıyorsa ayakkabı küçüktür ve çocuğun topuğuna sürter. Eğer parmağınız çok rahat hareket ediyorsa bu sefer de ayakkabı çok bol demektir.

Ayakkabıyı çocuğunuza mutlaka ayaktayken denetin. Çocuğunuz kendi başına yürüyemiyorsa birkaç adım atmasına yardım ederek ayakkabıyla rahat adım atıp atamadığım kontrol edin. Adım atarken ayaklarını yerde sürüklenmediğinden, ayakkabıların çocuğa ağır gelmediğinden emin olun.

Ayakkabıyla giyeceği çoraba da dikkat edin. Çorap ne çok ince ne de çok kalın olmalı.

Ayakkabıyı denetirken çocuğunuzun parmaklarını ayakkabı içinde kıvırmadığından emin olun.

Ayakkabı giymeye alışık olmayan ya da nazlanan çocuğunuzun baldırını ovalarsanız kasları gevşer ve ayak parmakları açılır.

Bebeğinizin ayakları hızlı büyüdüğü için ayakkabısını belirli aralıklarla değiştirmelisiniz.
admin: 1 Kişi mesajın için Teşekkür Etti.
gülşah kızılkale 15.10.2010(UTC) Tarihinde
Sponsor  
 
Misafir
#2 Gönderildi : 20 Temmuz 2012 Cuma 09:03:00(UTC)

Sıralama: Guest

Gruplar:
[Joined]: 8.8.2010(UTC)
Mesajlar: 44
[Points]: 174

0 Kere Teşekkür Etti.
1 Mesajına Toplam 1 Kere Teşekkür Edildi.
La voiture garée sur un c?té, et lui demanda: ? Je vais Polo Ralph Lauren Femme .Pensez-vous que je serais Occhiali Da Sole Prezzi victime dintimidation par la femme de Sunshine? La feuille de polo Ralph Lauren pas cher plaisanté. Ouvrez la porte vers lavant des deux femmes. La Tongling Ya voir lémergence de la feuille de polo Ralph Lauren pas cher, bien Ray Ban Wayfarer que Ralph Lauren semblent plus à lui faire sentir à laise, cependant, je rocher ou réprimée par la moitié.Tout excité a couru pour aller et ne pas attendre de Vendita Occhiali Carrera A Buon Mercato 268 lui poser des questions.
Hızlı Cevapla Hızlı Cevabı Göster
Bu konudaki kullanıcılar
Misafir
Yeni Konu Cevapla
Forumu Atla  
Bu foruma yeni bir konu gönderebilirsiniz
Bu forumdaki konulara cevap yazabilirsiniz.
Bu forumdaki postalarınızı silebilirsiniz.
[You can edit your posts in this forum.]
Bu forumda anketler yaratamazsınız.
Bu forumdaki anketlere oy verebilirisiniz.