Hoşgeldiniz (Küçükİnsan için belirlediğiniz kullanıcı adı-mail adresi ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz) Arama | Aktif Konular | Giriş

Yeni Konu Cevapla
Baba beni sev!
Rahşan Atasoy Offline
#1 Gönderildi : 20 Ağustos 2010 Cuma 11:56:00(UTC)

Sıralama: Member

Gruplar: Registered
[Joined]: 19.8.2010(UTC)
Mesajlar: 14
[Points]: 42

0 Kere Teşekkür Etti.
2 Mesajına Toplam 5 Kere Teşekkür Edildi.
Eskiden çocukların belirli bir zekâ kapasitesiyle doğdukları ve bu kapasitenin zamanla geliştiği sanılırdı. Oysa bilimsel araştırmalar kanıtlamıştır ki, bütün çocuklar aynı zekâ kapasitesine sahip olarak doğmazlar. Her çocuğun kendine has bir zekâ potansiyeli vardır. Bazı çocuklar doğduklarında bir dâhi potansiyeline sahiptirler, bazıları da ortalama bir zekâ seviyesine. Ne var ki, çocuğunuzun doğduğu anda sahip olduğu zekâ seviyesi ne olursa olsun, çocuğun bu seviyenin en üst noktasına ulaşıp ulaşamaması, sizin ona, hayatının ilk beş yılında vereceğiniz eğitime bağlıdır.

Çocuğunuzun bu eğitimi almasında, sizin bir baba olarak büyük bir rolünüz vardır. Onu beslerken, altını değiştirirken, yıkarken bu işleri sessiz yapmayın; çocuğunuza bir şeyler söyleyin, şarkılar mırıldanın. Başlangıçta bebek bunlara karşılık veremeyecektir, ama zihninde bu algılamalar yer edecektir. Çocuğunuzla konuşurken, onunla oynarken, bunu sadece bir zorunluluk, bir angarya olarak düşünmeyin. Böyle düşündüğünüz zamanlarda, çocuğunuzdan uzak durmanız daha faydalıdır. Gerçekten onunla oynamak istediğiniz, bunu yapmaktan zevk alacağınız zaman bebeğinizle oynayın. Bebek biraz büyüdüğü zaman, ona elinde evirip çevirebileceği, ağzına alabileceği şeyler verin. Bunlar çeşitli oyuncaklar olabileceği gibi, mutfak eşyaları, kumaş parçaları vb. de olabilir. Bebekler için babalarıyla oynamak apayrı bir deneyim ve mutluluktur. Ayrıca bebeğin yatağının üzerine onun bakabileceği ve dokunabileceği uzaklıkta sallanan oyuncaklar, renkli kağıtlardan şekiller de asabilirsiniz.

Sponsor  
 
Hızlı Cevapla Hızlı Cevabı Göster
Bu konudaki kullanıcılar
Misafir
Yeni Konu Cevapla
Forumu Atla  
Bu foruma yeni bir konu gönderebilirsiniz
Bu forumdaki konulara cevap yazabilirsiniz.
Bu forumdaki postalarınızı silebilirsiniz.
[You can edit your posts in this forum.]
Bu forumda anketler yaratamazsınız.
Bu forumdaki anketlere oy verebilirisiniz.