Hoşgeldiniz (Küçükİnsan için belirlediğiniz kullanıcı adı-mail adresi ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz) Arama | Aktif Konular | Giriş

Yeni Konu Cevapla
Yenidoğan Bebeğin Uykusu
Admin Offline
#1 Gönderildi : 27 Ağustos 2010 Cuma 23:13:00(UTC)

Sıralama: Administration

Gruplar: Registered, Registered, Registered, Registered, Administrators
[Joined]: 8.8.2010(UTC)
Mesajlar: 178
[Points]: 549
[Location]: İstanbul

1 Kere Teşekkür Etti.
30 Mesajına Toplam 46 Kere Teşekkür Edildi.
Uyku bebeğinizin gelişimi için esastır, ilk aylarda beyni inanılmaz derecede aktiftir, hayret verici bir hızla büyür ve yeni bağlantılar kurar. Dünyası hakkında sürekli yeni bilgiler edinir. Uykudayken bu bilgiler işlenir ve daha sonrası için depolanır. Enerji depolaması, güç kazanması ve büyümesi için bedeninin dinlenmeye de gereksinimi vardır.

Yenidoğan bebeğinizle eve geldikten sonra, eğer çok şanslı değil seniz birkaç geceyi uykusuz geçirirsiniz. Yeni doğan bebeklerin ço ğu beslenme saatleri dışında genellikle uyusalar da (tipik olarak gün içinde zamanın %60?ı uyuyarak geçirilir) bazıları şaşırtıcı şe kilde gece-gündüz uzun bir süre hareketli ve uyanık kalırlar.

Özellikle çok yo rucu bir gebelik ve doğumu takiben bu kadar uzun süre tam bir gece uykusu almadan dayanmak çok zordur. Az uyuyan bir bebe ğiniz varsa, uyanık olduğu her an, eğer tek başına bırakılmazsa ye ni bir şeyler öğreneceğini ve ileride zeki, neşeli ve gayretli bir ço cuk sahibi olacağınızı düşünerek kendinizi avutabilirsiniz.

Her bebek farklıdır ve uyku ihtiyaçları da kişisel fizyolojik özel liklerine bağlı olarak değişir. Bu sebeple ortalama bir bebeği dü şünerek uyku saatleri için katı bir program yapmak anlamsızdır. Daha önce belirttiğim gibi, ortalama bir bebek yoktur; her bebe ğin kendi ortalaması vardır.

Yenidoğan bebeklerin çoğu beslenmeden kısa bir süre sonra uy kuya dalar. Çocuğun uyanma sıklığı Öncelikle ne sıklıkta beslenme ihtiyacı duyduğuna bağlıdır, ki bu da kilosuyla ilişkilidir.
Sponsor  
 
Hızlı Cevapla Hızlı Cevabı Göster
Bu konudaki kullanıcılar
Misafir
Yeni Konu Cevapla
Forumu Atla  
Bu foruma yeni bir konu gönderebilirsiniz
Bu forumdaki konulara cevap yazabilirsiniz.
Bu forumdaki postalarınızı silebilirsiniz.
[You can edit your posts in this forum.]
Bu forumda anketler yaratamazsınız.
Bu forumdaki anketlere oy verebilirisiniz.