Hoşgeldiniz (Küçükİnsan için belirlediğiniz kullanıcı adı-mail adresi ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz) Arama | Aktif Konular | Giriş

Yeni Konu Cevapla
Gece korkuyor mu?
Admin Offline
#1 Gönderildi : 22 Eylül 2010 Çarşamba 21:03:00(UTC)

Sıralama: Administration

Gruplar: Registered, Registered, Registered, Registered, Administrators
[Joined]: 8.8.2010(UTC)
Mesajlar: 178
[Points]: 549
[Location]: İstanbul

1 Kere Teşekkür Etti.
30 Mesajına Toplam 46 Kere Teşekkür Edildi.
Gecenin bir saatinde açlıktan ağlayan bebeğinizi doyurmak için uykunuzun bölündüğü geceler tam unutulmaya başlanmıştı ki, şimdi de ortaya kâbuslar çıktı. Kâbuslar her ne kadar rahatsızlık verici olsa da normal kabul edilmeli. Bazı uzmanlara göre 2-3 yaş civarındaki çocukların gelişen kelime hazineleri, rüyalarını daha iyi anlamalarına ve onlardan korkmalarına yol açabiliyor.

Beynin aktif dönemi
Aslında 2-3 yaş civarındaki çocukların yetişkinlere oranla daha çok kabus görmelerinin biyolojik bir sebebi de var. 2-3 yaş grubu çocuklar, uykularının yüzde 40'lık bir bölümünü REM (rapid eye movement-hızlı göz hareketleri) aşamasında geçirirler.

Bu aşama sırasında çocuk uyuşa bile beyni son derece aktiftir. Zaten kötü rüyalar da genellikle bu dönemde görülür. Çocuk büyüdükçe uykunun REM aşaması kısalır.

Çağrısına kulak verin
REM uykunun yaşandığı gece saat 02.00-07.00 arasında çocuğunuz sizi yanma çağırarak canavarlarla veya örümceklerle ilgili rüyalarını anlatabilir. Bazı taktiklerle çocuğunuzu uykuya kolayca döndürebilirsiniz.

Rüyasını size anlatsın
Önce ondan rüyasını anlatmasını isteyin. Dinledikten sonra onu teskin edin. Çocuğunuz anlattıktan sonra kendini daha iyi hissedecektir.

Gerçek kontrolü yapın
Çocuğunuz rüyasının gerçek olmadığını anlamakta zorluk çekebilir. Bunun için gece lambasını yakıp ona etrafta canavar olmadığını gösterin. Bir süre elinizi tutmasına izin verin.

Bazen yanında olun
Kısa bir süre için sarılıp yanında yatın. Ancak bunu alışkanlık haline getirmeyin, sizi hep yanında ister.
Sponsor  
 
sezin kaya Offline
#2 Gönderildi : 7 Kasım 2010 Pazar 15:11:00(UTC)

Sıralama: Newbie

Gruplar: Registered
[Joined]: 7.11.2010(UTC)
Mesajlar: 1
[Points]: 3

0 Kere Teşekkür Etti.
0 Mesajına Toplam 0 Kere Teşekkür Edildi.
bizim sorunumuz kabuslar değil,sadece sürekli benimle uyumak istemesi.gece uyanıp'lütfen beni yatağına al'diye ağlıyor.kıyamayıp tekrar uyuyana kadar alıyorum ve geri yatağına götürüyorum ama sabaha kadar belki 5 kere aynı şey oluyor.sürekli yanımızda yatmasını istemiyorum,çünkü hem sağlıklı değil,hem de ezeriz,üstüne çıkarız diye korkmaktan uyuyamıyorum,sabahta uyanamıyorum bu nedenle,işe geç kalıyorum.ne yapabileceğimi de bilemiyorum..
Hızlı Cevapla Hızlı Cevabı Göster
Bu konudaki kullanıcılar
Misafir
Yeni Konu Cevapla
Forumu Atla  
Bu foruma yeni bir konu gönderebilirsiniz
Bu forumdaki konulara cevap yazabilirsiniz.
Bu forumdaki postalarınızı silebilirsiniz.
[You can edit your posts in this forum.]
Bu forumda anketler yaratamazsınız.
Bu forumdaki anketlere oy verebilirisiniz.