Hoşgeldiniz (Küçükİnsan için belirlediğiniz kullanıcı adı-mail adresi ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz) Arama | Aktif Konular | Giriş

Yeni Konu Cevapla
Selilütsüz bayan aranıyor!
Admin Offline
#1 Gönderildi : 22 Eylül 2010 Çarşamba 21:15:00(UTC)

Sıralama: Administration

Gruplar: Registered, Registered, Registered, Registered, Administrators
[Joined]: 8.8.2010(UTC)
Mesajlar: 178
[Points]: 549
[Location]: İstanbul

1 Kere Teşekkür Etti.
30 Mesajına Toplam 46 Kere Teşekkür Edildi.
Doğum sırasındaki hızlı hormon artışı ile birlikte selülit dönemi başlarken sigara kullanımı, çok yüksek topuklu ayakkabılar ve doymuş yağlardan zengin bir beslenme de kadınlarda selüliti artıran önemli faktörler arasında yer alıyor. Selülitin genç veya yaşlı birçok kadında farkedilmeden başlayan ve giderek bir sağlık problemi halini alan fizyolojik bir süreç olduğunu belirten uzmanlar, konuyla ilgili gerçekleri şöyle dile getiriyor: "Özellikle östrojen hormonunun etkisiyle, kan damarlarının geçirgenliği bozulur, bağ dokusu sağlıklı beslenemez ve esnekliğini kaybeder, yağ dokusu metabolik süreçlerde kullanılamayarak birikmeye başlar. Selülitin ileri evrelerinde ise, bu bölgelerde oluşan makro-nodüllerin öldüğü ve yaraların ortaya çıktığı görülür"...

Selülitiniz hangi tip?
A tipi selülitte (hafif dereceli selülit) portakal kabuğu görünüm bacağınızı sıkıp bıraktığınızda hemen kaybolur. Selülitleriniz sıkmadan da görülüyorsa B tipi selülitiniz var (orta dereceli selülit). C tipi selülitteyse (ileri derece) bacağınıza dokunduğunuzda toparlaklar hissedersiniz. Hangi gruba girerseniz girin mutlaka selülit tedavisine başvurmalısınız.

Doğru bilinen yanlışlar
Yanlış: Selülit yalnızca normal kilosunun üstündeki kadınlarda oluşur.

Doğru: Selülit zayıf kadınlarda da görülebilir. Bu, vücutta gençlik yıllarında oluşan yağ hücrelerinin sayısıyla ilgilidir. Bağ dokusunun sıkı olup olmaması da selülitin belirleyici etkenlerinden.

Yanlış: Hamilelik sonrası tüm kadınlarda selülit olur.

Doğru: Ağırlığın artması ve hareketsizlik nedeniyle hamilelik sırasında selülitin oluşma ihtimali daha yüksek. Ama bu tek neden değil.

Yanlış: Selülit, yaşı ilerlemiş kadınlarda görülür.

Doğru: Selülit çoğunlukla genç yaşlarda başlar. Böyle bir problemi olmayan kadınlarda 45 yaşından sonra selülit oluşma ihtimali azdır.

Yanlış: Selülit hormonlardan kaynaklanan bir problemdir.

Doğru: Kadınlık hormonunu çok yoğun taşıyan ve kadınsı hatları fazlasıyla belirgin olan kadınların risk grubunda olduğu gerçek. Ama hormonlar selülite doğrudan sebep olmazlar. Selülitin sebebi normalde bir toplu iğne başı büyüklüğünde olan, ancak selülit durumunda bakla gibi şişen yağ hücreleridir.

Nelere dikkat etmelisiniz?
Yağlı, tatlı ve unlu gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmalı ve hepsini aynı anda tüketmemelisiniz. Çünkü bu kombinasyon, besinlerden aldığınız enerjinin yakılmasını engelleyerek yağ hücrelerinin depolanmasına yol açar.

Elma, kivi, armut, portakal, greyfurt, ananas, karpuz gibi meyvalar ile salatalık, domates, biber, kuşkonmaz, enginar, kereviz gibi sebzeleri tüketmeye özen gösterin. Bu besinler problemli bölgelerdeki yağların çözülmesini sağlar.

Her öğünden önce mutlaka suyla inceltilmiş elma sirkesi ya da limon suyu içerek vücudunuzun besinlerle aldığı proteini daha iyi değerlendirmesini sağlayabilirsiniz.

Güneşin zararlı etkilerinden korunmayı ihmal etmeyerek, kısa süreli güneş banyoları yapabilirsiniz.

Soğuk su şoku yaparak yağları yok eden hormonları harekete geçirebilirsiniz.

Günde bir buçuk litre su içip, alkol, soda, çay ve koladan uzak durmalısınız.

Karın, kalça ve bacak kaslarını çalıştıran yürüyüş ve koşunun yanında bisiklete binip, ip atlayıp, koşabilirsiniz.
Sponsor  
 
Esra Kılbüker Offline
#2 Gönderildi : 17 Şubat 2012 Cuma 00:17:00(UTC)

Sıralama: Advanced Member

Gruplar: Registered
[Joined]: 22.1.2012(UTC)
Mesajlar: 55
[Points]: 177
Woman
[Location]: bursa

1 Kere Teşekkür Etti.
3 Mesajına Toplam 3 Kere Teşekkür Edildi.
ve ve ve sayın hanımlar eğer selülitten kurtulmak istiyorsanız. annem denedi doğumdan sonra sıra bende:)
hemen bi aktara gidip argan yağı almanızı tavsiye ediyorum. o selülite ve çatlaklara harika iyi geliyor. avakado yağı da eklerseniz içine sıkılaştırıp harika bi görünüme dönüştürüyor. tabi bunun yanı sıra bisiklet tarzı spor aleti hergün1-1.5 saat ve soğuk su öneriyorum. vucüt harika bir biçimde kendini toparlıyor. (çirkin kadın yoktur...bakımsız kadın vardır..)
Hızlı Cevapla Hızlı Cevabı Göster
Bu konudaki kullanıcılar
Misafir
Yeni Konu Cevapla
Forumu Atla  
Bu foruma yeni bir konu gönderebilirsiniz
Bu forumdaki konulara cevap yazabilirsiniz.
Bu forumdaki postalarınızı silebilirsiniz.
[You can edit your posts in this forum.]
Bu forumda anketler yaratamazsınız.
Bu forumdaki anketlere oy verebilirisiniz.